מכון שילוב מתמחה בטיפולים בתחום המשפחה והזוגיות מאז 1971 והינו המכון הוותיק בישראל בתחום

המכון הוותיק בישראל לטיפולים בתחום המשפחה

ערכת קלפים פתוחים

ערכה ייחודית שפותחה במכון "שילוב" לעבודה טיפולית עם יחידים, זוגות, משפחות וקבוצות המתמודדים עם פגיעות מיניות

טיפול בגיעות מיניות

מה הם "קלפים פתוחים"?

"קלפים פתוחים" היא ערכה ייחודית שפותחה במכון "שילוב" לעבודה טיפולית עם יחידים, זוגות, משפחות וקבוצות המתמודדים עם פגיעות מיניות. הצורך בערכת "קלפים פתוחים" עלה במהלך הטיפול המורכב שמתקיים כבר שנים ארוכות במכון, עם משפחות שמתמודדות עם פגיעה מינית ומתקשות "לפתוח את הקלפים".  הערכה יושמה גם בטיפולים מסוגים אחרים ונמצאה תורמת ויעילה. השימוש בערכה מעודד פתיחות ושיתוף בין בני זוג, בין הורים וילדים ובין המטופל למטפל. במידע שעולה בעת השימוש בקלפים ניתן להיעזר לבניית התכנית הטיפולית וכן למעקב.

בערכה שלושה סוגי קלפים ולוח ציר הזמן. ניתן להשתמש בהם בצירופים שונים ובשלבים שונים של הטיפול – לפי היצירתיות ושיקול הדעת של המטפל.

הרכב הערכה:

א. שלושה סוגי קלפים:

   * 40  קלפי אירועי חיים

  *  20 קלפי רגש

  *  70 קלפי מחשבות ורגשות

השימוש  בקלפים מאפשר למשפחה דיבור על מה שעובר עליה בעקבות הפגיעה המינית, מאפשר להעביר מסרים פסיכו חינוכיים לגבי פגיעות מיניות במשפחה, עוזר למשפחה להתקרב לחוויה של הנפגע/ת.

האלמנט המשחקי שבקלפים מאפשר  ביטוי של רגשות, בעיקר אצל ילדים.

ב. לוח ציר הזמן

קלפי אירועי חיים: קלפים המייצגים בצורה גרפית ובמילים אירועי חיים אישיים ומשפחתיים. ביניהם קלפים של אירועים קשים ואף טראומטיים כמוות ומחלה, לצד אירועים חיוביים כחגיגה והצלחה.

באמצעות הקלפים אפשר לקדם שיח כן ופתוח. לעודד דיבור בקול אישי על המשמעות של החוויות, לאפשר התוודעות להבדלים שבין בני המשפחה, לתת מקום והערכה לשונות ולנבדלות ולפתח אמפתיה.

קלפי רגש: קלפים המציגים רגשות ויחסים באמצעות איורים צבעוניים של משפחת חיות.

קלפי מחשבות ורגשות: קלפים בהם מודפסים משפטים של מחשבות, רגשות וסימפטומים, השכיחים במקרים של פגיעות מיניות במשפחה ומחוצה לה.

לוח ציר הזמן מורכב משני צירים. הציר האופקי מייצג את רצף הזמן והציר האנכי מייצג רגשות – מחיוביים לשליליים .

ניתן לארגן את האירועים המשמעותיים בחיי המטופל/ים על פני שני הצירים, של הזמן ושל הרגש; לאפשר נגיעה בחלקים כואבים בצורה פחות מאיימת על ידי הכנסת אלמנט משחקי במקביל לציון אירועי חיים נורמטיביים.

בעזרת החזות המשחקית, יהיה קל יותר לילדים, וגם למבוגרים, לדבר על הדברים הכואבים.

קלפים לטיפול בפגיעות מיניות- מכון שילוב
קלפים לטיפול בנפגעי מין- מכון שילוב ירושלים
דילוג לתוכן